הרצאות

שמי יואב לנדסמן ואני מהנדס חלל, גיאופיזיקאי ואסטרונום חובב. עבדתי מעל 10 שנים בפיתוח והפעלת לווינים, וכיום אני מהנדס מערכת ראשי בעמותת SpaceIL המפתחת את החללית הישראלית הראשונה שתנחת על הירח. בשאר הזמן אני מרצה, מייעץ, כותב ומופיע בתקשורת כמומחה לתחום החלל.

אני מרצה על מדע, אסטרונומיה, טכנולוגיות וחקר החלל, עידן החלל בהיסטוריה ובמבט לעתיד וכמובן גם על מדע בדיוני. ההרצאות מועברות בצורה פשוטה להבנה ואין צורך בידע מוקדם. דוגמאות להרצאות מצולמות תוכלו למצוא בתחתית דף זה.

אם ברצונכם להזמין הרצאה, אנא צרו קשר באמצעות
 פרטי ההתקשרות.

ההרצאות שברשימה הבאה הועברו במוסדות מדעיים, בכנסים, באוניברסיטאות, בבתי ספר, בסמינרים למקומות עבודה ובחוגי בית.חקר החלל
 • הרפתקאות במאדיםאף אדם עוד לא נחת על מאדים, אבל רובוטים רבים עמלים על חקר כוכב הלכת האדום וארגונים עתירי תקציב מתכננים את הפלישה האנושית הקרבה ובאה. בהרצאה נעסוק בתעלומות הגדולות של מאדים, במחקר, באתגרים הגדולים העומדים בפני האנושות בדרכה אליו, ונעמת אותם עם תיאורי המאדים במדע הבדיוני.
 • אל תתעסקו עם מאדים! - כבר מעל חמישים שנה שולחים חלליות למאדים, אך רוב הנסיונות נכשלו. הרצאה זו עוסקת במאמצים העיקשים להגיע למאדים, מעידן המלחמה הקרה ועד לעתיד הקרוב, ומציעה נקודת מבט היסטורית לשאלה האם האנושות ערוכה לתחילתה של התיישבות אנושית במאדים.
 • רוזטה, מפגש עם שביט - משימת רוזטה היא אחת מהמשימות הרובוטיות הנועזות ביותר שנשלחו לחלל. שנים של פיתוח, קשיים בשיגור, עשור של טיסה למרחבי מערכת השמש והשיא - נחיתה ראשונה מסוגה על גלעינו של שביט כדי לחלץ ממנו את התשובות לסודות המסתוריים ביותר של מערכת השמש.
 • קיוריוסיטי על מאדים - על פני מאדים מסתובב עכשיו רובוט אטומי חמוש בלייזר חורך סלעים במטרה להבין מה הביא את כוכב הלכת האדום למצבו הנוכחי. ההרצאה תסקור את הטכנולוגיה פורצת הדרך והמדע המתלווה אליה במשימה חסרת תקדים זו.
עתידנות
 • הנוסעים למאדים מתבקשים להגיע לשער 10 - תעשיות החלל בעולם משתנות כעת בקצב מהיר. לווינים וחלליות בבעלות פרטית ממריאים לחלל, ותכניות מאויישות לכיבוש הירח ומאדים, טילים רב פעמיים וחלליות לכריית אסטרואידים הם רק חלק קטן מהתהליך שכבר עכשיו מתרחש. תהליך זה עתיד להפוך את המדע הבדיוני למציאות כבר בימינו.
 • רובופוקליפסה עכשיו! - רובוטים ותוכנות בינה מלאכותית מתחילים לתפוס חלק בחיים המודרניים בביצוע משימות שונות מניקוי דירות ועד לוחמה. ישנם הטוענים שבעתיד הלא רחוק הם ישרתו אותנו באפיקים שהיו שמורים למדע הבדיוני בלבד ויפתרו את בעיות העולם כמו עוני, רעב, מחלות ואפילו ימנעו מאיתנו להזדקן. מולם ישנם רבים המנבאים עתיד אפל, בו מפנה האנושות את כס השלטון בכדור הארץ לתבונת-על מלאכותית. יש הרבה מחלוקת בין מחנות אלו, אבל על דבר אחד הם נוטים להסכים - זה יקרה בדורנו.
 • מגדלים פורחים בחלל - מבנים עצומים המרחפים בחלל ומשמשים כמקום מגורים לאלפי אנשים הם מחזה מוכר לחובבי מדע בדיוני, אך כמה מציאותיים מבנים אלו? ההרצאה תסקור תכניות אמיתיות לגמרי לבניית מושבות חלל ענקיות, שתוכננו לפרטי פרטים.
 • לעזוב את כדור הארץ - מהן הסיבות שבגללן חייבת האנושות להפליג למקומות יישוב אחרים? לאן כבר אפשר ללכת, איך זה ייתבצע, והאם משהו מכל זה צפוי לקרות בקרוב?
ההיסטוריה של עידן החלל
 • מה הספקנו בששים שנים של עידן החלל - הרצאת מבוא לתחום החלל, בה נסקור את ההישגים הרבים, את הידע שנצבר והטכנולוגיות שפותחו, נספר על המעבר ממאבק צבאי לשיתופי פעולה אזרחיים, על האסונות, ולבסוף גם על התפתחות תעשיית החלל המודרנית ומהפכת "החלל החדש".
 • זה לא ירח, זו תחנת חלל - רוב האנשים מודעים לקיומה של תחנת החלל הבינלאומית, ואנשים רבים זוכרים גם את תחנת חלל "מיר", אבל כמעט איש אינו מודע לכך שאלו שתיים מתוך 11 תחנות חלל שהוצבו במסלול מאז תחילת שנות השבעים ובהן למדנו את כל מה שידוע לאדם על שהות ממושכת בחלל. ההרצאה סוקרת את התחנות השונות וההבדלים בינהן, את הנסיבות הלא פשוטות שהביאו לבנייתן, ואת הפעילויות השונות של האסטרונאוטים שהתגוררו בהן.
מדע בדיוני
 • התנגדות לא תועיל! - פלישת חייזרים היא ז'אנר מקובל ונפוץ במדע הבדיוני, אבל המוטיבציה החייזרית -- מדוע הם עושים את זה -- נותרת לרוב בלי שום הסבר מתקבל על הדעת. בהרצאה זו ננסה להסביר לחייזרים הנבונים מדוע עדיף להם לחפש צרות במקומות אחרים.
 • השמד עולמות מיד, שאל אותי כיצד! - בסרטים ובסיפורים רבים מושמד העולם באמצעות פצצות אטום, קרני לייזר וחורים שחורים ננסיים. האם בכלל ניתן להשמיד את העולם? הרצאה הומוריסטית המציגה בעזרת מדע ודמיון את הדרכים המעשיות והמעשיות-פחות לבצע את המשימה.
 • מי נתן להם חליפות חלל?! - בסרט "ארמגדון" יש אמת מדעית אחת: באמת קיימים אסטרואידים. חוץ ממנה יש בו יותר שגיאות מדעיות מאשר דקות צפייה. בהרצאה זו ננסה לתקן את הטעויות הגרועות ביותר (מחוסר זמן לתקן את כולן), ונדון בבעיות הנובעות מהצגת המדע באופן כה שגוי בסרט מצליח.
 • הדממה הגדולה - ביקום כל כך רחב-ממדים וכל כך עתיק, שמכיל כל כך הרבה כוכבים, בלתי סביר סטטיסטית להניח שהאנושות היא התרבות הטכנולוגית היחידה שקיימת. עם זאת, אין אפילו ראייה אחת לקיומן של תרבויות חוצניות כיום או בעבר הרחוק. איך אפשר ליישב את הסתירה הזו, המוכרת כ"פרדוקס פרמי", ומה עלינו לעשות כדי להתכונן למשמעויות הנוראות שלה?
מדע וטכנולוגיה
 • השמיים נופלים! - ככל הנראה היה זה אסטרואיד שהביא להכחדת הדינוזאורים. האם גם אנו חיים בצל הסכנה? על אסטרואידים וגופים קטנים אחרים במערכת השמש, על הסכנה שבהתקרבות גופים אלו אל כדור הארץ, וכיצד נערכים למצבים הללו.
 • חייהם ומותם של כוכבים - כיצד פועלים כוכבים? מדוע הם מופיעים בצבעים שונים, ומה זה אומר על עתידם? מה יקרה לשמש שלנו בעתיד, ואיך כל זה קשור ישירות אלינו ולעולם בו אנו חיים?
 • בנה לך חללית - מהם העקרונות של בניית חלליות ולווינים? אילו מערכות מרכיבות אותם? כיצד זה ניכר (או מפוספס) בתקשורת, בספרות ובקולנוע?
ספקנות
 • קונספירציות בחלל - מעולם לא נחתו אנשים על הירח! יש הר בצורת פנים אנושיות על מאדים! צי כיבוש חייזרי בדרך אלינו! טענות אלו ואחרות נשמעות מדי פעם בתקשורת ובאינטרנט. הרצאה זו מפרקת אותן לגורמים ומדגימה עד כמה הן משוללות בסיס.
 • נבואות חורבן ותקפותן - מה הקשר בין סוף העולם ללוח השנה של תרבות המאיה, כיצד ייחרב העולם על פי הנבואות, והאם משהו מכל זה באמת עלול לקרות?
 • בהוליווד המדע עובד אחרת - הרצאה על עקרונות מדעיים פשוטים שמוצגים בצורה שגוייה עד כאב בסרטים ובסדרות מדע בדיוני.
 • פראידוליה בחלל - הרצאה קצרה (30 דק') על אשליה אופטית משעשעת והופעותיה בתמונות מהחלל.

הרצאות מצולמות

התנגדות לא תועיל (Resistance is Futile) מכנס מאורות 2012


על תחנות חלל (החל מ- 52:20) מ"ליל יורי גגרין" 2013נבואות חורבן ותקפותן מ"ספקנים בפאב" 2012


על קונספירציות הקשורות לחלל (החל מ- 15:06) מכנס אייקון 2012כדורי דייסון, מעליות חלל ויישויות קריסטליות - על מבני ענק בחלל מכנס סטאר טרק 2012השמיים נופלים! הרצאה על אסטרואידים, מטאורים ודינוזאורים בארוע של WIZE


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.