יום שבת, 14 בספטמבר 2013

דברים שעושים בסוכות

אני עסוק בהכנות לקראת סוכות. כבר מזמן לא לקחתי על עצמי כל כך הרבה עבודה התנדבותית בריכוז כזה, אבל זה יהיה שווה את המאמץ.
חול המועד סוכות הוא מבחינתי פסטיבל אייקון כבר אי אלו שנים. שלושה ימים של הרצאות, מופעים, משחקים ובעיקר מפגש עם חברים ותיקים והכרות עם חברים חדשים. למקרה שמעולם לא שמעתם על הפסטיבל, מדובר בארוע השנתי הגדול של קהילת המדע הבדיוני והפנטסיה בישראל, שמשתלב בטבעיות גם עם תכנים של מדע, ספקנות, אמנות ויצירה מקורית.

נושא הפסטיבל השנה הוא "זהויות", כך שתתקלו הרבה במוטיב זה בתכנים השונים, ובנוסף ישנם אירועים לזכרו של הסופר ריי בראדבורי, שידוע בעיקר בשל סיפורי המאדים שלו. בראדבורי נפטר לפני שנה בגיל 92 ולכבודו תוכלו לשמוע הרבה על מאדים במציאות ובדמיון.
יתקיימו המון אירועים במקביל, רובם באשכול הפיס שברחוב הארבעה בתל-אביב, אך חלקם בעירוני א' הסמוך או בבית ציוני אמריקה הקצת-פחות-סמוך. למרות המגוון העצום רצוי מאד לרכוש כרטיסים כבר עכשיו, כי על פי השנים שעברו לא יישארו כרטיסים רבים ביום הפסטיבל.

להלן רשימת ההמלצות שלי. אלו האירועים שאני מתכנן ללכת אליהם, או שאני מופיע בהם (מודגשים), או שהייתי הולך אליהם אלמלא הייתי תפוס בגלל אחת מהסיבות שהזכרתי.

מוצאי שבת 21/9

20:30 הקרנת הבכורה של "הרועה האחרון", סרט פנטסיה ישראלי חדש שהופק על ידי קבוצה מדהימה של יוצרים מוכשרים. ההקרנה תלווה במפגש שאלות ותשובות עם צוות ההפקה. שימו לב שיתקיימו הקרנות נוספות בימים העוקבים.

יום ראשון 22/9

14:00 מורשת טרון המוחמצת, הסופרת והניטפיקרית המקצועית יעל פורמן תשווה בין שני סרטי "טרון", שהופקו בהפרש של קרוב ל- 20 שנה, ותסביר לנו כיצד מספרים סיפור בראשון, ואיך מחרבים אותו לחלוטין בשני.

16:00 אז החלטת להרצות בכנס? זיו קיטרו ואני ניתן טיפים למרצים פוטנציאליים. לתשומת לבכם, איננו נושאים באחריות על שפיותם של המשתתפים. חלק מהמשתתפים יוכלו להרשם לסדנה ביום שלישי בשעה 12:00, בה יוכלו להוכיח את מה שלמדו בהרצאה ולקבל ביקורת על כך. שימו לב שמספר המשתתפים מוגבל ביותר, אז אל תחכו לרגע האחרון ורכשו כרטיסים עכשיו.

18:00 פושט צורה, לובש צורה, ד"ר קרן לנדסמן תנסה לרסן את השלישייה דידי חנוך, אהוד מימון וגלי גולן, שלושתם מומחים לז'אנר המדע הבדיוני, ותחלץ מהם שיחה על השינויים שעברו על המדע הבדיוני במהלך השנים.

20:00 אל תתעסקו עם מאדים, הרצאה שלי על הקושי העצום שבהגעה למאדים, ועל כל הנסיונות לטוס לשם, נסיונות שרובם כשלו.

21:00 אל תצאו מהבית, זה יהרוג אתכם, הרצאה של ד"ר קרן לנדסמן על היצורים המסוכנים ביותר לאדם, אלה שכלל לא ניתן לראות ללא מיקרוסקופ. הרצאה משעשעת ביותר (באמת!), אבל אולי לא מתאימה להיפוכונדרים.

יום שני 23/9

14:00 הראה לי מי חלליתך ואגיד לך מי אתה, הרצאה של ד"ר ויקטור צ'רנוב (שהופיע בתכנית מס' 3 של "החללית"). אני אגיד רק את זה - כל אחד רוצה לשמוע הרצאה על חלליות מפי דוקטור להנעה רקטית שמעריץ את בבילון 5. לא תתחרטו.

16:00 מי אתה, הומו סאפיינס בחלל, הרצאה של ד"ר יעל עבדי-רייס על כישורי הגזע האנושי והתאמתם לחלל. נשמע מעניין.

17:00 זהות אישית - ממשות או אשליה? הרצאה של ירון אסא מהפודקאסט "ספק סביר" והוודקאסט "בקירוב גס". אם טרם שמעתם הרצאה שלו, אתם חייבים את זה לעצמכם כי זה מרחיב אופקים ומגניב.

18:00 יקומים שלא היינו רוצים לחיות בהם. פאנל עם שלישיית הדוקטורים רועי צזנה, ויקטור צ'רנוב, קרן לנדסמן ו...אנוכי. צריך להוסיף?
האמת היא שכן: כל אחד מאיתנו בחר את עולם מהספרים, הסרטים וסדרות הטלוויזיה שכולנו אוהבים, וינסה לשכנע את הקהל שבעצם מדובר בגיהנום מזעזע ונוראי. בקיצור - יהיה משעשע ביותר.

20:00 לכתוב את עצמך למוות, הרצאה של הסופר האמריקאי דריל גרגורי, שהגיע לארץ לרגל צאת ספרו החדש בעברית.

יום שלישי 24/9

11:00 אסטרוביולוגיה למתחילים, הרצאה של איילה סלע על חיפוש חיים מחוץ לכדור הארץ. שמעתי דברים טובים על הרצאתה בכנס קודם, אז נלך לשמוע כי זה נושא מעניין מאד.

12:00 סדנת התנסות בהרצאות, ובה המשתתפים ידגימו הרצאות קצרות ויקבלו ביקורת מזיו קיטרו וממני. הסדנה מיועדת למשתתפים בהרצאה של יום ראשון ב- 16:00.

13:00 סג"מ קראשר, קבע מסלול, הרצאה של עפר מתוקי, שאותו אתם מכירים מצוות "החללית", על ניווט בחלל הבין-כוכבי.

16:00 מדע משנה זהות, פאנל שבו עפר מתוקי, לילי דאי, ד"ר רועי צזנה ואני נשוחח על אירועים שבהם נאלצה הקהילה המדעית לשנות את דעתה כתוצאה מתגליות חדשות.

17:00 שונים, זרים וחייזרים. הרצאה של אהוד מימון על דמויות אנושיות וחייזריות בסיפורי הרשומות מן המאדים מאת ריי בראדבורי. מומלץ בחום, כי מנסיוני ההרצאות של אהוד מימון לא יכולות להיות פחות ממרתקות.

18:00 אז מהי בעצם זהות? פאנל על ספקנות מתובלת במדע ופילוסופיה עם עמית בן-בסט, ירון אסא, דניאל הראל ולירן ענתבי. בטוח שיהיה מעניין.

18:00 (כן, במקביל...) פני מועדות למאדים. הרצאה של גלי גולן על הכמיהה למאדים באמצעות סיפורי המדע הבדיוני. הרצאות של גלי בדרך כלל לא צריך להסביר, אבל הנה דוגמה.

מכירת הכרטיסים המוקדמת מסתיימת בכניסת חג סוכות, אז כדאי להזמין מראש.
אם אתם מגיעים, אשמח לפגוש אתכם. אם תגידו שהגעתם בזכות הבלוג תקבלו הצדעה חגיגית ולחיצת יד אמיצה.
נתראה באייקון!

___________________________________________
המלצות של זוגתי, קרן, לאירועי הפסטיבל בבלוג "סוף העולם - מבט מהיציע".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.