יום שני, 11 באפריל 2011

צעד ראשון בחלל


Cosmonaut Yuri Gagarin aboard Vostok spacecraft
Photograph: RIA Novosti/TopFoto
בבוקר ה- 12 באפריל 1961, בעיירה הקטנה גז'אטסק השוכנת בפאתי הבירה מוסקבה, התנהל לאיטו הנגר המזדקן לאורך המזח וטיפס לסירת המשוטים הקטנה ששימשה כמעבורת לחציית הנהר. הוא התיישב על ספסל העץ המרקיב והניח את תיק כלי העבודה לרגליו, כפי שעשה בכל יום בשנים האחרונות בדרכו לעבודה.
על ספסל החתירה שמולו ישב משיט המעבורת, שנחפז לסיים את ארוחת הבוקר שלו ולארוז את השאריות בקופסת פח חלודה שהיתה מונחת לצידו. הנגר המתין עד שהאדם המזוקן יסגור את הקופסה ויניח אותה מתחת למושבו, ואז חייך והוסיף "בוקר טוב". השניים ניהלו בעבר אי אלו שיחות, ופעם אחת אפילו תיקנו יחד את הסירה לאחר שנסדקה מפגיעה בסלע. איש המעבורת התיר את החבל שעיגן את הסירה למזח ונענע את המשוטים בציריהם החורקים. "בוקר טוב, אלכסיי איוונוביץ'", הוא ענה. הוא היה מבוגר בעשרים שנה לפחות מאלכסיי, אבל החתירה לא נראתה מלאכה קשה בידיו האיתנות.
לאחר מספר דקות של חתירה, עזב איש המעבורת את המשוטים כדי לפקוק את פרקי אצבעותיו. "תגיד לי", אמר, "מה הדרגה של הבן שלך, הטייס?"
"למה אתה שואל?" ענה אלכסיי בהשתוממות. הוא נשען לפנים ונעץ את עיניו בבן שיחו, שחזר לחתור במרץ.
המשיט הצביע על הגדה שעזבו ואמר "לפני כמה דקות הודיעו ברדיו שאיזה רב-סרן גַגַרין טס בחלל". הוא הציץ בפניו של אלכסיי.
התלמים על מצחו של אלכסיי איוונוביץ' גגרין העמיקו. "לא. זה מישהו אחר. בני יורי הוא רק סגן. יש לו עוד הרבה זמן עד לרב-סרן." הוא הזדקף, נשם עמוקות וחייך, "אבל נשמח בשמחתו של גגרין האחר".
הוא טפח על כתפו של משיט המעבורת והרים עיניו אל השמיים המעוננים שממעל.

זמן קצר לאחר מכן, בשטחים החקלאיים שמחוץ לעיר הנמל אנגלס שבמחוז סרטוב, הבחינו שתי נערות במשהו מוזר נופל מהשמיים. כדור כהה שקוטרו לפחות שני מטרים הקשור למצנח. בעודן עומדות ומתקשות להאמין, נחבט הכדור בקרקע הבוצית, קיפץ לגובה ונחת שוב, הפעם נותר במקומו.
תא הנחיתה של ווסטוק-1
Credit: Vostok 1 spacecraft is property of RKK Energiya.
Self-made photograph uploaded by Errabee.
אחת הנערות החלה להתקרב בזהירות אל החפץ המוזר תוך כדי הקפה של הבור שנפער בפגיעה הראשונה. הנערה השניה השתרכה אחריה, מנסה לקרוא בשמה כדי להניא אותה מהמעשה, אבל לא מוצאת את קולה.
בהגיעה לכדור, שסימני חריכה שחורים מכסים את פניו, הבחינה הנערה שחלק ממעטפת הכדור חסרה, ושפתח עגול וגדול חושף בפניה את פנים החפץ. את החפצים שבפנים היא לא זיהתה, וצורתו הכללית של הכדור הענק - מעין גלגל עין מכאני שנתלש ממכונה עלומה, הטילו את אימתם עליה. היא פנתה והחלה לרוץ, לרווחת חברתה, הלאה מהחפץ המאיים. השתיים רצו לכיוון בית חווה סמוך.
מחוץ לאסם הן פגשו את בעלת החווה ונכדתה הקטנה. הן ניסו להסביר את שראו, אך דבריהן נשמעו מבולבלים וחסרי הגיון.
החוואית, בניסיון להרגיע את הנערות ולמנוע מנכדתה בהלה מיותרת, הציעה שיכנסו הביתה, אך לפני שהספיקה להראות את הדרך, נשמע קול חבטה קל מאחוריה. אדם בחליפת לחץ כתומה וקסדה גדולה ובוהקת התקרב אליהן, גורר מאחוריו את שרכי מצנחו.
ארבעתן החלו לסגת, יראה על פניהן. הקוסמונאוט הרים את יד ימינו, "אל תפחדו, אני סובייטי כמוכן". לפי מבטיהן לא ניכר שהן מבינות. "ירדתי מהחלל", הוא הוסיף, "יש כאן טלפון? אני צריך להתקשר למוסקבה."
התא שבו טס גגרין
Gagarin Capsule by SiefkinDR
יורי אלכסייביץ' גגרין היה האדם הראשון שהגיע למסלול סביב כדור הארץ. המשימה אליה נשלח היתה סודית והוכרזה בפומבי רק לאחר השיגור. גגרין נבחר לתפקיד עקב יכולותיו כטייס, אבל גם בזכות מימדיו הקטנים. הוא קודם בשתי דרגות תוך כדי טיסתו זו. הטיסה בת ה- 108 דקות בחללית הווסטוק-1 היתה גם טיסתו היחידה לחלל. עיירת הולדתו שינתה את שמה ל"גגרין" לאחר מותו בהתרסקות מטוס במהלך טיסת אימונים ב- 1968. 

תאריך ה- 12 באפריל נחגג כל שנה כ"לילה של יורי" (Yuri's Night) בעשרות מדינות בעולם, לזכר אבני הדרך של האנושות בחלל ולמען חקר החלל בעתיד.
השנה ימלאו 50 שנה לטיסתו של גגרין, והארוע המקומי שיציין אותו מופק על ידי האגודה הישראלית לאסטרונומיה והחוג לגיאופיסיקה ולמדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב. פרטים כאן.

_________________________________________
דיסקליימר: הסיפורים המובאים כאן הם דרמטיזציה של האירועים האמיתיים, ורוב הפרטים הם פרי הדמיון שלי. ראו הוזהרתם.

תודה מיוחדת לבוריס נפומניאשי על הרעיון ועל התיקונים.

5 תגובות:

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.